Podstawy obróbki koronowej

Podstawy obróbki koronowej

Obróbka koronowa została wprowadzona w sektorze przemysłowym w roku 1951. Inżynier z Danii został poproszony o znalezienie bezpiecznego sposobu specjalnego drukowania na powierzchniach tworzyw sztucznych.

W ten sposób, dzięki nieprzerwanej pracy i eksperymentom, inżynier ten postanowił wymyślić teorię, która zrewolucjonizuje świat obróbki powierzchni. Zasugerował w tej teorii, że wiązka o wysokiej częstotliwości lub wyładowania koronowe będą w stanie obrobić daną powierzchnię w odpowiedni sposób, utrzymując kontrolę nad poziomem nagrzewania. Udane zastosowane obróbki koronowej doprowadziło do powstania firmy zajmującej się obróbką powierzchni, umożliwiając dalszy rozwój tej technologii.

Obróbka powierzchni metali i tworzyw sztucznych

Zasadniczo obróbka koronowa została wprowadzona na rynek przemysłowy ze względu na to, że umożliwia obróbkę powierzchni metali i tworzyw sztucznych, nadającą im przyczepności, co pozwala na łatwe drukowanie lub wiązanie na różnych powierzchniach z wykorzystaniem dowolnej metody.

Mówiąc bardziej precyzyjnie, obróbka koronowa jest stosowana w celu zwiększenia napięcia powierzchniowego materiału w skuteczny sposób.

Podczas obrabiania materiału z wykorzystaniem wyładowań koronowych o wysokiej częstotliwości jego powierzchnia staje się znacznie bardziej podatna na kleje, atramenty i powłoki.

Materiał, który wymaga obróbki, umieszcza się przed miejscem elektronicznych wyładowań koronowych. Powoduje to rozpad cząsteczek tlenu do postaci atomowej. Atomy mogą w ten sposób wiązać się z końcówkami cząsteczek występujących w obrabianym materiale. W związku z tym powierzchnia tego materiału staje się aktywna chemicznie. Należy jednak pamiętać o tym, że powierzchnia poddana obróbce koronowej może wraz z upływem czasu stracić swoje właściwości, chyba że naniesiona zostanie na nią powłoka, zostanie związana na linii lub zadrukowana.

Wspomniana utrata właściwości zależy od warunków przechowywania i rodzaju materiału, który został poddany obróbce. Koszt sprzętu i mocy wykorzystywanych w obróbce powierzchni materiału odgrywają ważną rolę w tym procesie. Zależą one od szybkości, responsywności, szerokości i liczby boków materiału, które wymagają obróbki.

Obróbka koronowa zwykle polega na pracy z powierzchniami wykonanymi z polipropylenu, winylu, folii, polietylenu, metalu, papieru, PVC, tektury, PET i innych tego typu materiałów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o tym, jak obrabiać powierzchnie tworzyw sztucznych, zalecamy przeczytanie naszego artykułu z bazy wiedzy dotyczącego tego zagadnienia: Przyczepność i obróbka powierzchni tworzyw sztucznych lub prosimy po prostu skontaktować się z naszymi specjalistami i uzyskać odpowiedź bezpośrednio od nich: pytanie do naszych specjalistów.

Przykłady komponentów, które można obrabiać

Sprzęt instaluje się w miejscu skonfigurowanym odpowiednio z procesem laminowania, drukowania lub powlekania. Maszynę do obróbki koronowej można także zainstalować bezpośrednio nad prasą do nakładania folii odlewanej lub dmuchanej. Jedną z głównych zalet instalacji maszyny do obróbki koronowej na wytłaczarce jest to, że nowy materiał jest bardziej podatny na obróbkę. Kable elektryczne, komponenty samochodowe, części trójwymiarowe, wyroby medyczne, rury, rurki, pianka do desek, artykuły gospodarstwa domowego, wąskie tkaniny (zarówno przewodzące, jak i nieprzewodzące) oraz profile wytłaczane to tylko niektóre z wielu komponentów, które są przetwarzane metodą koronową.

Komponenty te są przetwarzane w celu ich modyfikacji, zanim będą mogły być stosowane na poziomie przemysłowym. Proces modyfikacji obejmuje powlekanie, malowanie, uszczelnianie, laminowanie i etykietowanie itp. Obróbka tego rodzaju będzie wykorzystywana bardziej w obszarach edukacji, motoryzacji, w placówkach badawczych, w branży formowania wtryskowego, wytłaczania, produkcji wyrobów medycznych, produkcji ogólnej i w laboratoriach testowych itp.

Wideo: RotoTEC-X – obróbka koronowa pojemników na spraye

Medyczna

PLX-intro-plasticcard

Karty plastikowe

FoamTEC

Pianka i kartony

Motoryzacyjna

RotoTEC-small

Elektronika

CableTEC

Kable i rury

BottleTEC-corona-treater

Opakowania

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś