Czyszczenie plazmowe w branży produkcji kabli: Firma Tantec zdobywa uznanie dzięki szybkości i niezawodności

Niezależnie od tego, czy w robotyce, przemyśle motoryzacyjnym, czy przy poborze mocy z turbin wiatrowych: ludzie i maszyny na całym świecie korzystają z energii i danych dostarczanych przez miliardy kabli i przewodów. Składają się one na ogólnoświatową infrastrukturę i są żyłami cyfrowego świata, przez który przepływają ogromne strumienie danych. Z tego powodu jakość i innowacyjność odgrywają jeszcze ważniejszą rolę w nowoczesnej technologii połączeń – branży, w której coraz większą wagę przywiązuje się do wysokiej jakości procesów koronowych.

Jeśli druk na kablach i przewodach jest słabej jakości lub nie ma go wcale, może to doprowadzić do poważnych strat finansowych. Tantec oferuje wstępną obróbkę koronową, której niezawodność nie ma sobie równych.

HELUKABEL, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej rodzinna firma zatrudniająca 1700 pracowników i osiągająca roczny obrót w wysokości 600 milionów euro, wyznacza najwyższy poziom standardów produkcji. Nieznany czempion z siedzibą w Hemmingen koło Stuttgartu z 58 zakładami produkcyjnymi i handlowymi w 37 krajach jest jednym z najlepszych na świecie dostawców kabli, przewodów i cześci zamiennych.

Oferta HELUKABEL to nie tylko duży wybór produktów standardowych, ale także wachlarz niestandardowych rozwiązań dla wielu branż. – Niezawodność jest naszą najważniejszą walutą – mówi Ömer Durak, szef działu budowy, podsumowując tajemnicę sukcesu odniesionego przez firmę. Jeden z obszarów specjalizacji HELUKABEL: kable do robotów kablowych o długości 50 cm, wyposażonych w kamery, aparaturę pomiarową i dysze – zaawansowane technologicznie urządzenie do kanalizacji miejskiej. Technologicznie uważane one są za kable „najwyższej klasy” – wyjaśnia absolwent kierunku inżynierii – ponieważ od sterowania przez płyn czyszczący aż po sprężone powietrze, wszystko mieści się w jednym kablu. Drugie wyzwanie: izolacja specjalnego elastomeru o słabej drukowalności.

Oznaczanie przewodów etykietami z cyframi lub literami jest potencjalnym źródłem błędów i dlatego jest uważane za bardzo ryzykowne. Jak wyjaśnia Durak:
– Jeśli druk na przewodach jest niskiej jakości lub nie ma go wcale, może to doprowadzić do poważnych strat finansowych. Aby uniknąć tego rodzaju najgorszych scenariuszy podczas produkcji, firma Tantec oferuje wstępną obróbkę koronową, która pod względem niezawodności jest nie ma sobie równych.

 

– Modułowy system CableTEC firmy Tantec gwarantuje nam bezbłędność, wydajność i bezpieczeństwo łańcucha produkcyjnego.

Ze względu na niską energię powierzchniową na większości osłon izolacyjnych, tusz i powłoki zwykle nie przylegają do nich, co sprawia, że w przemyśle kablowym obróbka powierzchni koronowej jest niezbędna.

W jej ramach pozostałości organiczne i zanieczyszczenia usuwane są poprzez wyładowanie wysokiego napięcia, zwiększeniu ulega także energia powierzchniowa, dzięki czemu dochodzi do wiązania farby i plastiku.

Tantec CableTEC-Helukabel

A dlaczego HELUKABEL wybrał maszyny do obróbki koronowej firmy Tantec? Przede wszystkim dlatego, że wysokiej jakości i trwałe produkty Tantec są bezkonkurencyjne – wyjaśnia Durak.
– Naszym klientom składamy obietnicę: zapewniamy chemiczną, termiczną, elektryczną i mechaniczną wydajność kabli i przewodów. Jednak spełnienie tego zobowiązania, według Duraka, zależy również od niezawodności procesu koronowego. – Modułowy system CableTEC gwarantuje nam bezpłędnosć, wydajność i bezpieczeństwo łańcucha produkcyjnego. Podejmując decyzję o zakupie rozwiązania koronowego firmy Tantec kluczowe dla HELUKABEL były cztery kryteria:

Jakość i innowacyjność

Alexander Kraus z działu inżynierii procesowej wyjaśnia, że elektrody wykorzystywane w zabiegach koronowych Tantec są wykonane ze specjalnego stopu ceramicznego, który wytrzymuje znacznie dłużej niż inne konstrukcje dostępne na rynku. Po negatywnych doświadczeniach z mniej wyrafinowanymi produktami, które po krótkim czasie pękły, inżynierowie HELUKABEL początkowo byli nastawieni sceptycznie. Ale, według Krausa, wszyscy byli mile zaskoczeni wynikiem:
– Rzeczywiście, materiał Tantec nie wykazuje żadnych pęknięć i jest prawie bezobsługowy. Elektrody ceramiczne wymienia się rzadko, co jest dla nas również ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

Elastyczność i wydajność

Technik Matthias Sitzmann wyjaśnia, że inni dostawcy maszyn do obróbki koronowej nie byli w stanie poradzić sobie z szybkim systemem HELUKABEL. Wyzwanie: im szybciej kable są transportowane, tym większe w dalszej obróbce występuje obciążenie mechaniczne. W kontakcie z oczkami i kołami pasowymi w maszynach do skręcania i plecenia wilgotność, temperatury i ścieranie stają się czynnikami ryzyka. Maszyna do obróbki koronowej firmy Tantec udowodniła swoją niezawodność zarówno przy niskich, jak i wysokich prędkościach przerobu – na wszystkich liniach. Matthias Sitzmann:

– Dzięki Tantec druk wytrzymuje prędkość wytłaczania nawet 1000 metrów na minutę.

Obniżenie prędkości nie wchodzi w grę – wyjaśnia. – Zmniejszyłoby to ścieranie, ale „ceny przewodów nie byłyby już konkurencyjne”.

Bezpieczeństwo i stabilność

Sitzmann dodaje, że produkty Tantec wyróżniają się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ma to wpływ m.in. na produkcję największych przewodów HELUKABEL, na które składa się 105 rdzeni zasilających i sterujących, kabli technologii danych i światłowodowych, które są instalowane w turbinach wiatrowych. Ponieważ podczas koronowej obróbki powierzchni tworzyw sztucznych stosowane jest wysokie napięcie, w hali fabrycznej należy zachować minimalną odległość od innych urządzeń. W tym kontekście Tantec osiąga wyniki z porównywalnie małym, niezajmującym wiele miejsca urządzeniem, ponieważ projekty bardziej rozbudowanych rozwiązań dostępnych na rynku częściej prowadzą do zwarcia – wyjaśnia technik. Ponadto podczas wytłaczania maszyny do obróbki koronowej z powodu grubszych odcinków mogą zacząć się przemieszczać. System CableTEC ma tu jeszcze jedną zaletę, ponieważ duże maszyny prowokują większe ryzyko niż mniejsze.

 

Serwis, naprawy i efektywność kosztowa

Dla HELUKABEL najważniejszym czynnikiem w chwili podjęcia decyzji o wyborze procesu koronowego była usługa, która według Ömera Duraka obroniła się już podczas fazy wyceny:
– Potrzebowaliśmy specjalnej funkcji ochronnej przed kolizją, która nie była jeszcze dostępna, nawet w ofercie Tantec. Ale duńska firma dołożyła wszelkich starań, aby razem znaleźć rozwiązanie. – Tantec od samego początku wykazał się podejściem „nie ma problemu, możemy to zrobić” i w końcu udało się to wdrożyć. Wciąż czekamy na oferty konkurencji!

– Dzięki procesom koronowym Tantec HELUKABEL oszczędza na kosztach ponoszonych później, które pojawiają się zawsze, gdy człowiek oszczędza na jakości.

Dobre doświadczenia z obsługą wsparcia przez Tantec: za każdym razem, gdy pojawiają się pytania dotyczące technologii lub działania, eksperci są gotowi udzielić natychmiastowej porady tak, aby problemy techniczne można było rozwiązać za pomocą rozmowy telefonicznej, a trudności z obsługą można było pokonać na miejscu.

Gdyby okazało się, że urządzenia trzeba odesłać do producenta, uznane zostałoby to za złamanie warunków i koniec dalszej współpracy – wyjaśnia Durak. W tym przypadku koszty napraw nie są tak ważne, jak wynikające z awarii przestoje produkcyjne. – Najważniejszą rzeczą jest uniknięcie przestojów – ponieważ w porównaniu z dużymi systemami rdzeniowymi wartymi miliony euro, maszyny do obróbki koronowej są niewielkim kosztem. – W żadnych okolicznościach nie może się zdarzyć, że mała maszyna spowoduje zatrzymanie dużej maszyny!

Aby faktycznie wykluczyć taką możliwość, HELUKABEL postanowił zamówić maszyny do obróbki koronowej firmy Tantec. – Są nieco droższe niż urządzenia innych dostawców – podsumowuje Durak. – Ale ze względu na swoją wysoką jakość i niezawodne działanie, maszyny do obróbki koronowej HELUKABEL to oszczędność na późniejszych kosztach, które pojawiają się zawsze, gdy oszczędzasz na jakości.

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś