Obróbka powierzchni w branży medycznej

Obróbka plazmowa i koronowa w branży wyrobów medycznych

Niska energia powierzchniowa w przypadku tworzyw sztucznych stanowi wyzwanie w procesach wiązania, powlekania i drukowania. Trwałość i jakość są ważnymi czynnikami w produkcji wyrobów medycznych, a do optymalizacji tych procesów wymagana jest skuteczna obróbka powierzchni.

Obróbka plazmowa i koronowa modyfikuje strukturę chemiczną na powierzchni tworzyw sztucznych i poprawia napięcie powierzchniowe.

Skutkuje to jednakową obróbką i lepszymi właściwościami związanymi z przyczepnością oraz zwilżalnością, które utrzymują się przez długi czas, a także możliwością osiągnięcia wysokiej jakości wyników podczas wiązania, powlekania i drukowania.

Obróbka plazmowa i koronowa pozwala zapewnić:

 • Równomierną i jednakową obróbkę wszystkich powierzchni części trójwymiarowych
 • Obróbkę określonych, trudno dostępnych miejsc na częściach trójwymiarowych
 • Modyfikację powierzchni bez wpływu na materiał jako całość
 • Opłacalne i bardzo trwałe właściwości związane z przyczepnością
 • Rozwiązania przyjazne dla środowiska

Plazmowa i koronowa obróbka powierzchni jest wykorzystywana na potrzeby aktywacji powierzchni:

 • Kielichów igieł
 • Strzykawek
 • Rurek cewników
 • Worków stomijnych
 • Płytek Petriego
 • Kultur tkankowych
 • Soczewek

Prosimy wysłać próbkę do bezpłatnego badania w naszych placówkach badawczych

W firmie Tantec mamy doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań dla branży wyrobów medycznych, a naszymi podstawowymi kompetencjami jest obróbka trójwymiarowa, zapewniająca równą oraz jednakową obróbkę z trwałym efektem. Posiadamy własne zaplecze badawcze i oferujemy bezpłatne badanie Państwa części. Prosimy wysłać próbkę i wyjaśnić nam swój projekt. Po przeprowadzeniu badań otrzymają Państwo udokumentowany raport i doradzimy Państwu najlepsze rozwiązanie do obróbki.

Europa/inne kraje

Prosimy wysłać próbkę do:

Tantec A/S

Industrivej 6

6640 Lunderskov

Dania

Stany Zjednoczone

Prosimy wysłać próbkę do:

Tantec EST Inc.

160 North Brandon Drive

Glendale Heights

IL 60139

U.S.A.

Obróbka koronowa wyrobów medycznych

Ponieważ obróbka koronowa jest obróbką wiążącą, wykorzystuje się ją powszechnie w dzisiejszych czasach na potrzeby obrabiania sprzętu medycznego i zapewniania przyczepności atramentu do ich powierzchni. Przykłady produktów medycznych poddawanych tego rodzaju obróbce obejmują: baryłki plastikowych strzykawek, butelki na leki, przezroczyste rurki używane do płynów, a nawet scruby chirurgiczne.

Gdy powietrze występujące wokół powierzchni produktu jest wystawiane na kontakt z ładunkiem o wysokim napięciu, powstaje ogromna ilość energii atomowej. Cząsteczki tlenu zaczynają się rozpadać i łączyć się z innymi cząsteczkami, które występują w materiale, z którego produkt jest wykonany, co powoduje, że powierzchnia staje się bardziej przyczepna.

Jeśli chodzi o teksturę, obróbka koronowa wyrobów medycznych zmienia powierzchnię z gładkiej i śliskiej na szorstką i mającą grubą teksturę, która zapewni szybsze zatrzymanie atramentu, kleju lub powłoki. Zmiana składu chemicznego powierzchni pozwala na przywieranie do niej różnych rzeczy i zapewnia silniejsze wiązanie w porównaniu ze zwykłym wiązaniem mechanicznym.

Zalety obróbki koronowej wyrobów medycznych

Istnieje wiele korzyści płynących ze stosowania obróbki koronowej w przypadku wyrobów medycznych. Oto kilka z nich:

 • Obróbka koronowa zwiększa elastyczność tworzyw sztucznych i materiałów laminowanych oraz pozwala producentowi oznaczać swoje produkty pieczęcią, logo lub etykietą.
 • Stanowi również element bezpieczeństwa, gdyż do tej pory do ręcznego wywoływania tej reakcji chemicznej wykorzystywano otwarty ogień.
 • Obróbka koronowa wyrobów medycznych jest niezwykle skuteczna, zwłaszcza w przypadku części trójwymiarowych, ponieważ maszyna posiada kilka głowic, które mogą obrabiać przedmiot pod różnymi kątami, co pozwala na przeprowadzenie obróbki w pełnym zakresie w jednym czasie.
 • Gdyby konieczne było zlecanie ręcznego piaskowania powierzchni w celu ich wygładzenia, byłoby to bardzo kosztowne dla firm produkcyjnych; w związku z tym obróbka koronowa wyrobów medycznych jest również tańsza i opłacalna w porównaniu z metodami ręcznymi.
 • Chociaż obróbka koronowa wyrobów medycznych jest powszechnie wykonywana, metoda ta jest również stosowana w wielu różnych branżach, takich jak motoryzacja, elektronika, rury, soczewki okulistyczne, kable elektryczne i okablowanie itp.

Dlatego też wykorzystywanie obróbki koronowej do zmiany składu powierzchni przedmiotów i tworzenia wiązań o dużej przyczepności jest dużym sukcesem, a liczne zalety tej technologii sprawiają, że jest to ostateczny wybór dla producentów produktów z różnych branż.

VacuTEC – Obróbka powierzchni cewników z wykorzystaniem plazmy próżniowej

Zwiększając energię powierzchniową cewników, próżniowa obróbka plazmowa poprawia właściwości wiążące powłok, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo i niezawodność produktu. Przed obróbką energia powierzchniowa silikonu wynosi tylko 38 mN/m – po obróbce jest ona prawie dwukrotnie większa i sięga 72 mN/m.

RotoVAC – system do równej i jednakowej obróbki małych części

Obróbka plazmowa małych części formowanych wtryskowo z tworzyw sztucznych, bez konieczności umieszczania ich w przyrządach lub stosowania skomplikowanych systemów obsługi. Dzięki bębnowej konstrukcji systemu RotoVAC, wystarczy napełnić bęben i umieścić go w komorze próżniowej. Ruch obrotowy zapewni obróbkę wszystkich części.

RotoTEC-X – obróbka powierzchni soczewek okulistycznych przed powlekaniem

Plastikowe soczewki okulistyczne są złożonymi produktami, a ich wydajność zależy w dużej mierze od obróbki powierzchni, której są poddawane w procesie produkcyjnym przed naniesieniem powłok (np. kolorowe, fotochromatyczne lub utwardzane). Uzyskuje się napięcia powierzchniowe na poziomie sięgającym zwilżalności wody (72 mN/m).

SyrinTEC – obróbka powierzchni baryłek strzykawek

System SyrinTEC jest przeznaczony do optymalizacji przyczepności farb drukarskich do powierzchni baryłek strzykawek, które są zwykle wykonywane z materiałów polimerowych o niskiej energii powierzchniowej. Działanie systemu SyrinTEC polega na korzystaniu z bardzo wytrzymałych elektrod ceramicznych, które zapewniają pełną i jednakową obróbkę baryłek strzykawek.

NeedleTEC – obróbka powierzchni baryłek strzykawek

System NeedleTEC firmy Tantec służy do obróbki koronowej plastikowych kielichów igieł. System NeedleTEC jest odpowiedzią na wcześniej wspominane problemy związane z wiązaniem i nieszczelnością

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś