Obróbka powierzchni kart z tworzyw sztucznych

Obróbka powierzchni kart z tworzyw sztucznych

Podczas drukowania na kartach z tworzyw sztucznych bardzo często występują problemy Dzieje się tak dlatego, że większość rodzajów kart z tworzyw sztucznych jest wykonana z PVC, który nie klei się, podobnie jak inne mieszanki polimerowe i kompozytowe. Skutkuje to niską jakością atramentu i słabą przyczepnością nadruku. Z powodu tej trudności wiele firm boryka się z problemami podczas drukowania na kartach z tworzyw sztucznych, ponieważ osiągnięcie solidnego utrzymania nadruku i solidnej powłoki na kartach z tworzyw sztucznych jest prawie niemożliwe w przypadku tych materiałów.

Firma Tantec zidentyfikowała problem, na który wielu z Państwa napotyka podczas drukowania na różnych kartach z tworzyw sztucznych, w tym m.in. wizytówkach, kartach lojalnościowych i kartach bibliotecznych. Niestrudzenie pracujemy nad zapewnieniem Państwu rozwiązania, które będzie nie tylko skuteczne, ale także wydajne, odkrywając nowe sposoby zapewniania lepszej przyczepności nadruków.

Firma Tantec oferuje standardy usług wykraczające poza standardy branżowe. Dzięki najnowocześniejszej technologii plazmowej obróbki powierzchni, zapewniamy niezrównaną przyczepność atramentu, nawet w przypadku zadań wymagających pracy z dużą prędkością. Wraz z tą wiedzą, nasi wysoko wykwalifikowani i doświadczeni inżynierowie oferują szeroki zakres usług, takich jak enkapsulacja, tworzenie kodów kreskowych, drukowanie UV, drukowanie DOD i czyszczenie powierzchni.

Osiągnięcie dobrej przyczepności podczas drukowania na kartach z tworzyw sztucznych

Aby zapewnić dobrą przyczepność atramentu do tworzywa sztucznego, energia materiału, z którego wykonana jest powierzchnia, musi być wyższa niż napięcie powierzchniowe atramentu. PVC ma niską energię powierzchniową, wynoszącą zaledwie 34–38 dyn/cm² (mN/m) i jest najczęściej używanym materiałem do produkcji kart; jest to powód, dla którego przyczepność atramentu do kart jest takim problemem dla wielu firm.

Atrament ma zazwyczaj stałe napięcie powierzchniowe, przez co producenci starają się znaleźć sposoby i techniki, aby zwiększyć energię powierzchniową materiału, na którym drukują. Badania są kluczowym elementem poprawy przyczepności. Tylko badania pomogą producentom zdecydować, jaki stosunek między energią powierzchniową materiału, na którym drukują, a napięciem powierzchniowym atramentu używanego do drukowania zapewni najlepszą przyczepność.

Dzięki zbieraniu danych z badań, inżynierowie z firmy Tantec zalecają, że najlepszym sposobem pomiaru energii powierzchniowej materiału jest pomiar za pomocą miernika kąta zwilżania. Korzystając z tego urządzenia podczas rygorystycznych badań, inżynierowie określą idealną energię powierzchniową materiału w odniesieniu do napięcia powierzchniowego atramentu. Dane te pomogą określić wszystkie przyszłe prognozy dotyczące poziomów zapewniających niezawodną aktywację powierzchni.

W jaki sposób obróbka plazmowa poprawia jakość drukowania na kartach z tworzyw sztucznych?

W przypadku drukowania na kartach z tworzyw sztucznych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności atramentu. Naszym idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest obróbka plazmowa, która jest nie tylko bardzo wydajna, praktyczna i przyjazna dla środowiska, ale także opłacalna.

Obróbka plazmowa obejmuje trzy procesy, które odbywają się na poziomie molekularnym w celu zwiększenia przyczepności atramentu. Pierwszy zaczyna się, gdy plazma, silnie zjonizowany gaz, zostaje wystawiona na silne czynniki w połączeniu z materiałami obejmującymi od polimerów, ceramiki, metali, mieszanek kompozytowych aż do szkła. Po wystawieniu cząstek na działanie tych czynników, elektrony występujące wokół rdzenia molekularnego zaczynają oddalać się ze względu na wzrost temperatury. Atomy stają się bardzo gorące i nie są w stanie utrzymać się wokół rdzenia.

Drugi etap procesu rozpoczyna się, gdy te wolne rodniki i różne cząstki, które występują w dynamicznej plazmie, potrzebują czegoś, z czym mogłyby się związać. Cząstki te łączą się z cząsteczkami występującymi na powierzchni materiału, co prowadzi do powstania dodatkowych grup polarnych. Utworzenie tych nowych grup polarnych zapewnia zmianę, w wyniku której materiał zaczyna wykazywać większą chłonność atramentów. Proces ten nie tylko zapewnia zwiększenie jakości tworzenia wiązań, ale także gwarantuje lepsze rozprowadzenie atramentu, co przekłada się na lepsze wykończenie. Zapora złożona z jonów, która powstaje dzięki plazmie, powoduje również usunięcie wszelkich zanieczyszczeń organicznych, pozostawiając powierzchnię materiału czystą podczas procesu.

Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń organicznych, otrzymują Państwo powierzchnię, która idealnie nadaje się do nałożenia atramentów i powłok, które pozwolą uzyskać jak najlepsze wyniki na kartach z tworzyw sztucznych. To właśnie sprawia, że ten proces i technologia sprawdzają się najlepiej w tym zadaniu.

Która technologia obróbki plazmowej jest dla Państwa najlepszym wyborem?

W przypadku zamówień na karty z tworzyw sztucznych, dla których wymagana jest bardzo dobra jakość, najlepiej jest zdecydować się na technologię obróbki za pomocą plazmy atmosferycznej. Jest tak dlatego, że ta technologia doskonale sprawdza się podczas szybkiego drukowania, a także zapewnia procedurę, która jest zarówno skuteczna, jak i powtarzalna. Technologia ta pozwala obrabiać plazmowo nawet 30 000 kart na godzinę i daje się w pełni dostosować do stosowanej przez Państwa procedury składania kart.

Firma Tantec wyróżnia się w produkcji sprzętu opartego na tej najnowocześniejszej technologii, który jest tak samo skuteczny, jak i wydajny. Oprócz tego, technologia, którą oferujemy, jest o połowę mniejsza od konwencjonalnych systemów do obróbki plazmą atmosferyczną, dzięki czemu Państwa firma będzie mogła zaoszczędzić mnóstwo powierzchni, którą będzie mogła wykorzystać do innych operacji.

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś