Do czego służy czyszczenie plazmowe

Czyszczenie jest wymagane w celu usuwania zanieczyszczeń z powierzchni, zanim będzie można wykorzystać je w procesie produkcyjnym. Czyszczenie plazmowe można stosować w przypadku szeregu materiałów wraz z powierzchniami o złożonej geometrii. System do czyszczenia plazmowego umożliwia skuteczne czyszczenie powierzchni bez negatywnego wpływu na jej inne właściwości. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci skuteczność czyszczenia plazmowego zdobywała uznanie, a proces ten wykorzystywano do różnego rodzaju, wstępnego czyszczenia materiałów. Poniżej znajdują się informacje na temat tego, czym tak naprawdę jest czyszczenie plazmowe i do czego jest ono używane.

Czym jest plazma?

Plazma jest uważana za czwarty stan materii. Jest to unikalny środek do przetwarzania, jeśli chodzi o obróbkę i modyfikację powierzchni. Plazma to zjonizowany gaz, który składa się z jonów, elektronów i atomów obojętnych. Chociaż elektrony obecne w plazmie występują w wyższej temperaturze w porównaniu z gazem neutralnym, plazma ma zawsze temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, a gęstość jej elektronu wynosi około 1010 cm-3. Czyszczenie plazmowe pozwala skutecznie usuwać wszystkie zanieczyszczenia organiczne z powierzchni w procesie reakcji chemicznej (plazma powietrzna) lub ablacji fizycznej (plazma ar / plazma argonowa). System do czyszczenia plazmowego współpracuje również z chemicznymi grupami funkcjonalnymi, takimi jak karboksyl, karbonyl i hydroksyl na powierzchni, co powoduje, że większość powierzchni nabiera właściwości hydrofilowych. Oprócz czystości, powierzchnia musi być również hydrofilowa, czyli mieć zmniejszony kąt zwilżania wodą i zwiększoną zwilżalność w celu poprawy wiązania lub przyczepności do innych powierzchni podczas procesu produkcyjnego. Poza tym czyszczenie plazmowe służy również do usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych z powierzchni, co sprawia, że jest niezwykle korzystne, jeśli chodzi o sterylizację w badaniach biomateriałów.

Zastosowania czyszczenia plazmowego

Systemy do czyszczenia plazmowego mogą być używane w różnych celach związanych z czyszczeniem powierzchni przed przetwarzaniem. Pozwalają one skutecznie usuwać tlenki i pozostałości mineralne z powierzchni. Służą również do przygotowywania powierzchni tworzyw sztucznych i elastomerów, a także do czyszczenia ceramiki. Można ich także używać do czyszczenia powierzchni szkła, a także powierzchni metali. Zastosowanie wydajnych systemów do czyszczenia plazmowego eliminuje potrzebę stosowania rozpuszczalników chemicznych. Jedną z głównych zalet stosowania czyszczenia plazmowego jest to, że cały proces jest przyjazny dla operatora i przyjazny dla środowiska. Poza tym koszty operacyjne, związane ze stosowaniem systemów do czyszczenia plazmowego, są niskie, a jednocześnie rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość czyszczonych powierzchni. Kolejną zaletą stosowania systemu do czyszczenia plazmowego jest to, że eliminuje on konieczność stosowania rozpuszczalników chemicznych. W rezultacie stosowanie czyszczenia plazmowego eliminuje konieczność posiadania przestrzeni magazynowej lub zapewniania możliwości utylizacji odpadów po rozpuszczalnikach. Plazma jest sprawdzoną i skuteczną metodą przygotowywania powierzchni o największym znaczeniu.

Czym jest czyszczenie plazmą tlenową?

Plazma tlenowa odnosi się do każdego procesu czyszczenia plazmowego, w którym tlen jest również stosowany w komorze plazmowej. Tlen jest również stosowany w procesach czyszczenia, które są przeprowadzane przed wiązaniem. Tlen można również łączyć z innymi gazami na potrzeby wytrawiania powierzchni. Można śmiało powiedzieć, że tlen jest najczęstszym gazem używanym do czyszczenia plazmowego. Wynika to głównie z jego szerokiej dostępności i niskich kosztów. Plazmę tlenową można stworzyć za pomocą źródła tlenu w systemie plazmowym. Ponadto wszystkie systemy, które są dostępne na potrzeby trawienia plazmowego, mogą współpracować z tlenem, ponieważ jest on powszechnie używany do czyszczenia powierzchni niemetalowych, takich jak szkło, teflon i tworzywa sztuczne, a także zwiększa zwilżalność powierzchni niemetalowej.

Koszty czyszczenia plazmowego

Koszt sprzętu do czyszczenia plazmowego jest stosunkowo niski w porównaniu z innymi rodzajami systemów do czyszczenia powierzchni materiałów. Poza tym koszty związane z coroczną konserwacją tego sprzętu są również znikome, dlatego popularność czyszczenia plazmy znacznie wzrosła na przestrzeni lat. Czyszczenie plazmowe jest uważane za skuteczną i łatwą w użyciu metodę osiągania lepszych wyników czyszczenia w stosunku do konwencjonalnych procesów czyszczenia. Czyszczenie plazmowe należy stosować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest czysta i niezawodna powierzchnia. Czyszczenie plazmowe jest nie tylko łatwe i bezpieczne, ale także przyjazne dla środowiska i znacznie bardziej skuteczne w porównaniu z tradycyjnymi procedurami czyszczenia chemicznego na mokro.

Video: VacuTEC | Vacuum Plasma Treater

Medyczna

PLX-intro-plasticcard

Karty plastikowe

FoamTEC

Pianka i kartony

Motoryzacyjna

RotoTEC-small

Elektronika

CableTEC

Kable i rury

BottleTEC-corona-treater

Opakowania

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś