Koronowa obróbka powierzchniowa zastępuje chemiczną obróbkę opryskiwaczy

Safe Reflector jest jednym z największych producentów produktów odbijających światło i opryskiwaczy w Europie Północnej. Firma oferuje szeroką gamę opryskiwaczy kieszonkowych. Asortyment opryskiwaczy odkażających obejmuje między innymi spraye do rąk i krem do opalania. Ale podczas produkcji tysięcy opryskiwaczy dziennie firma stanęła przed wyzwaniami związanymi z przyklejaniem na opryskiwaczach nadruków.

Wyzwanie

Wcześniej produkty pokrywane były substancjami chemicznymi, które poprawiały ich przyczepność. Użytkownicy końcowi zgłaszali jednak nieprzyjemne doświadczenia związane z ich użyciem. Produkt końcowy obrobiony chemicznie może wydzielać nieprzyjemne zapachy. Safe Reflector pilnie potrzebował nowego rozwiązania. Po dokładnych badaniach firma zdecydowała się zainwestować w maszynę do obróbki koronowej firmy Tantec .

System Corona firmy Tantec umożliwił uzyskanie lepszej i bardziej przyjaznej dla środowiska przyczepności farb drukarskich wykorzystywanych na opryskiwaczach, a także przyspieszenie procesu produkcyjnego. Wszystko to miało kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o złożeniu wizyty w centrum testowym Tantec w celu przeprowadzenia testów próbnych.

– Mieliśmy poważne problemy z przyczepnością druku cyfrowego na naszych opryskiwaczach i szukaliśmy partnera, który mógłby pomóc nam znaleźć właściwe rozwiązanie. Po dokładnych badaniach dowiedzieliśmy się, że firma Tantec powinna być w stanie dostarczyć nam maszynę do obróbki koronowej – twierdzi Tomas Radikas, kierownik sprzedaży, który oprócz tego, że jest zadowolony ze współpracy z firmą Tantec, wymienia także wyższą wydajność produkcji.

Części

Plastikowa część opryskiwaczy wykonana jest z polipropylenu i standardowo ma rozmiar wizytówki. Materiał PP znany jest ze swojej niskiej energii powierzchniowej. Firmy pracujące z tworzywem sztucznym PP, stają przed wyzwaniami, jakie stanowi niska energia powierzchniowa tworzyw sztucznych. W takiej sytuacji w procesach drukowania nie da się osiągnąć trwałych wyników wysokiej jakości. Procesy te uzależnione są od występowania wysokiej energii powierzchniowej; aby ją osiągnąć, konieczna jest obróbka powierzchniowa .

Tantec RotoTEC-X-sprayers

Maszyna do obróbki powierzchni górnej i dolnej

Zaprojektowany na zamówienie RotoTEC-X zbudowany został zgodnie z wymaganiami linii produkcyjnej klienta. Ten uniwersalny system, opracowany przez firmę Tantec, współpracuje z opatentowanymi elektrodami obrotowymi, co zapewnia pełną i jednakową obróbkę części. Te samodzielne jednostki można instalować w istniejących liniach produkcyjnych lub wykorzystywać w procesie obróbki poza linią.

Maszyna do obróbki koronowej RotoTEC-X oferuje ekonomiczną metodę optymalizacji przyczepności farb drukarskich, powłok, kleju i farby na dowolnej powierzchni wykonanej z materiału polimerowego, w tym powszechnie stosowanego polipropylenu i polietylenu. System RotoTEC-X można zatem stosować do obróbki tworzyw sztucznych i wykonywanych z nich produktów.

Plazmowa i koronowa obróbka powierzchni modyfikuje strukturę chemiczną na powierzchni tworzyw sztucznych i poprawia napięcie powierzchniowe. Skutkuje to jednakową obróbką i lepszymi właściwościami związanymi z przyczepnością oraz zwilżalnością, które utrzymują się przez dłuższy czas, a także możliwością osiągnięcia drukowania wysokiej jakości .

 

Czyszczenie plazmowe i koronowe

Bardzo skuteczne jest także czyszczenie metodą plazmowania i koronowania. Zanieczyszczone powierzchnie powodują następujące problemy:
problemy w trakcie procesów klejenia, drukowania i powlekania; przy użyciu technologii plazmowych i koronowych, klienci zapewniają sobie czystość powierzchni.

Obróbka powierzchni metodą plazmowania i koronowania daje możliwość pracy z tanimi materiałami i jednocześnie pozwala pominąć stosowanie drogich klejów i chemikaliów. Ponadto, krótki czas obróbki pozwala szybciej przenosić produkty do następnego procesu.

Tworzywa sztuczne i materiały gumowe, takie jak poliolefiny, kauczuk EPDM, polietylen (PE), pleksiglas (PMMA), polipropylen (PP), teflon (PTFE), polistyren (PS), poliwęglan (PC), PCW, poliuretan (PUR), ABS itp. sprawiają naszym klientom najwięcej problemów ze słabym przywieraniem i zwilżalnością na skutek niskiej energii powierzchniowej. Obróbka powierzchni metodą plazmowania i koronowania powoduje zmianę powierzchni za pomocą wyładowań elektrycznych i zapewnia wysoką energię powierzchniową, umożliwiającą powlekanie powierzchni klejem, atramentem i innymi podłożami.

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś