LeakTEC wykrywa mikrootwory w sprzęcie medycznym

MGS Manufacturing jestdługoletnim klientem firmy Tantec. Przez lata u klientów MGS wdrożono 14 systemów firmy Tantec dla w ramach czterech unikalnych zastosowań medycznych.

Firma MGS wykorzystuje narzędzia LeakTEC firmy Tantec do testowania szczelności i wykrywania mikrootworów w produkowanych przez nie produktach. Niedawno rozmawialiśmy z Shawnem Krenke, dyrektorem technologicznym i wiceprezesem ds. automatyzacji w firmie MGS, który opowiedział nam o zaletach używania LeakTEC, narzędzia do testowania szczelności za pomocą wysokiego napięcia firmy Tantec, w swojej produkcji.

Dlaczego testowanie szczelności za pomocą wysokiego napięcia jest lepsze niż inne testy szczelności

Test na szczelność produktu można przeprowadzić na kilka sposobów.

Jednymi z bardziej tradycyjnych sposobów na wykrywanie wycieków to testowanie ciśnieniowe lub próżniowe. Jednak w przypadku niektórych produktów najlepszym sposobem na wykrycie przecieku może okazać się badanie szczelności za pomocą wysokiego napięcia.

Jedną z głównych korzyści jest fakt, że test jest krótki. Wynik testu otrzymujemy niemal natychmiast, co okazuje się warunkiem koniecznym przy produkcji dużych ilości części eksploatacyjnych, gdy czas trwania cyklu jest krótki. To jest coś, co MGS w codziennej działalności docenia.

– Po wdrożeniu testu szczelności typu spadek ciśnienia, należy daną część uszczelnić, wypełnić ją powietrzem, a następnie przez określony czas ją stabilizować. Dopiero potem możliwe jest jej sprawdzenie pod kątem wycieku – mówi Krenke, i wyjaśnia, że testy szczelności ciśnienia trwają dłużej w porównaniu do testu za pomocą wysokiego napięcia oraz że w ich przypadku występuje większe prawdopodobieństwo awarii.

 

– Przez testy ciśnieniowe narażamy się na fałszywe awarie, ponieważ uszczelnienie części zaczyna się pogarszać. Przeciek może wystąpić pomiędzy testowanym uszczelnieniem a testowanym produktem. Sytuacja ta nie jest optymalna.

Tantec LeakTest

Pewne wykrywanie otworów w rozmiarze mikronów

Do testowania szczelności za pomocą wysokiego napięcia nie jest konieczne stworzenie idealnego uszczelnienia. W zasadzie, w ogóle nie jest trzeba dotykać części.

Za pomocą testów wykorzystujących wysokie napięcie wykryjemy znacznie mniejsze otwory niż za pomocą innych metod testowania; natomiast pod kątem prędkości żadna inna konfiguracja testowa nie może się z nimi równać.

– Testowanie innymi metodami i osiąganie wyników bywa bardzo czasochłonne. Dodatkowo, czasami podczas testowania za pomocą ciśnienia, do dokładnego sprawdzenia powierzchni pod kątem występowania defektów konieczne może okazać się precyzyjne kontrolowanie czułości w środowisku – wyjaśnia Krenke, a potem dodaje:

 

– Dzięki testom za pomocą wysokiego napięcia możemy wykryć bardzo małe mikrootwory w częściach. Osiągamy wykrywalność na poziomie do dwóch mikronów. Za pomocą wysokiego napięcia wykrywać możemy nawet mniejsze otwory, ale ta wartość jest więcej niż odpowiednia do spełnienia wymagań testowych w przypadku naszych obecnych zastosowań.

Udowodniono, że technologia LeakTEC firmy Tantec wykorzystująca wysokie napięcie jest technologią właściwą i spełniającą potrzeby firmy MGS.

LeakTEC to szybkie i ekonomiczne rozwiązanie w przypadku dużej produkcji

Wiele produktów firma MGS produkuje w dużych ilościach. Oznacza to, że cykle muszą być krótkie.

– Potrzebujemy technologii, którą można zastosować w bardzo krótkim czasie. Na przykład w przypadku produkowanych przez nas pasków odczynnikowych, testujemy po pięć cech każdej części i robimy to tuż obok naszej 8-wnękowej prasy do formowania, która produkuje części – wyjaśnia Krenke.

 

– W zasadzie mamy więc 40 różnych unikalnych obszarów, które testujemy w każdym cyklu w trakcie produkcji tych ośmiu części. Cykl testowy trwa tylko około 1 sekundy. Testowanie 40 cech w ciągu 1 sekundy umożliwia tylko rozwiązanie LeakTEC.

W praktyce MGS umieszcza osiem części na palecie, pod którą znajdują się elektrody. Następnie taka paleta przesuwana jest pod inny zestaw przymocowanych elektrod. W ciągu kilku milisekund dociera do nich prąd, a następnie w tych 40 obszarach wykrywamy wszelkie wycieki. Krenke wyjaśnia:

– To automatyczny proces, w którym ramię robotyczne ładuje urządzenie testowe, czeka na przeprowadzenie testu, a następnie oddziela produkt niespełniający wymogów od dobrych części.

LeakTEC udowodnił, że gwarantuje szybki zwrot z inwestycji

Dzięki dużej produkcji i potrzebie przetestowania 40 potencjalnych wycieków firma MGS uznała rozwiązanie LeakTEC za dobrą inwestycję.

– Kiedy, podobnie jak my, musisz przetestować wiele obszarów, nie ma znaczenia, czy testujesz tylko jeden punkt awarii, czy 40 — koszty nie będą wykładniczo 40 razy większe, tak jak w przypadku niezależnych kanałów spadku ciśnienia – wyjaśnia Krenke i dodaje:

W przypadku jednorazowego badania test za pomocą powietrza może być nieco tańszy niż ten przeprowadzany za pomocą wysokiego napięcia, ale szybko ulega to zmianie, gdy trzeba testować więcej niż jedną cechę na raz.

Jesteśmy zadowoleni, że pomogliśmy firmie MGS poprawić działania produkcyjne i skrócić czas, który urządzenie potrzebowało na przeprowadzanie testów. Chętnie będziemy dalej pomagać w ciągłym rozwoju w celu zwiększenia wydajności i usprawnienia procesu produkcyjnego.

Kim jest firma MGS?

Firma MGS jest partnerem branżowym w zakresie produkcji kontraktowej. Od dziesięcioleci firma MGS dostarcza spersonalizowane rozwiązania, które bezproblemowo wykorzystują światowej klasy narzędzia, formy i automatyzacje.

Firma MSG służy klientom w sposób, w jaki inni producenci nie mogą – projektuje, buduje i integruje zaawansowane narzędzia i technologie automatyzacji ze środowiskami produkcyjnymi, dzięki którym jej klienci produkują kompleksowe, wysokiej jakości i precyzyjne części. 

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś