Obróbka koronowa może usprawnić proces produkcji plastikowych soczewek

Tworzywa sztuczne, wykorzystywane do soczewek okulistycznych, są nieustannie rozwijane i z tego powodu stopniowo zastępują szkło. Obecnie większość soczewek korekcyjnych jest wykonywana z żywic termoplastycznych i termoutwardzalnych. Sukces plastikowych soczewek jest jeszcze większy dzięki przełomowym technologiom, które pozwalają tworzyć jeszcze cieńsze i lżejsze soczewki, a także znacznie zwiększają ich odporność na uderzenia dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod obróbki i powlekania.

Ponieważ tworzywa sztuczne składają się z niepolarnych cząsteczek o długim łańcuchu, na ich powierzchniach występuje niewielka ilość wolnej energii i są one zasadniczo obojętne. Niska energia powierzchniowa tworzyw sztucznych stwarza zatem producentom soczewek problemy z przyczepnością i zwilżalnością. Obróbka koronowa odgrywa ważną rolę w stymulowaniu lepszych właściwości związanych z przyczepnością poprzez zmianę właściwości powierzchni na skutek zerwania wiązań molekularnych, które występują na powierzchni podłoża. Zwiększa to energię powierzchniową, a tym samym zwilżalność powierzchni bez wpływu na właściwości optyczne.

Obróbka powierzchni z wykorzystaniem systemu firm Tantec przed czyszczeniem i powlekaniem

Plastikowe soczewki okulistyczne są złożonymi produktami, a ich wydajność zależy w dużej mierze od obróbki powierzchni, której są poddawane w procesie produkcyjnym przed naniesieniem powłok (np. kolorowe, fotochromatyczne lub utwardzane).

W połączeniu z jednymi z wiodących na świecie producentów soczewek, firma Tantec A/S Denmark opracowała maszyny do obróbki koronowej w celu poprawy jakości i wydajności produkcji soczewek optycznych. Nowe, wbudowywane maszyny do obróbki koronowej sprawiają teraz, że pracochłonna obróbka wstępna partii produktów staje się bardzo niewydajna.

Zespoły RotoTEC-X firmy Tantec to wbudowywane przenośniki taśmowe z pierścieniami uszczelniającymi i wbudowanym systemem elektrod obrotowych, które zapewniają niezwykle równomierny rozkład wyładowań koronowych na powierzchniach optycznych. Uzyskiwane napięcia powierzchniowe są tak wysokie, jak zwilżalność wody (72 mN/m), co sprawia, że zespół RotoTEC-X jest niezbędny przed myciem soczewek. Ponieważ woda rozprzestrzenia się równomiernie na całej powierzchni, na potrzeby kolejnych procesów powlekania zapewniana jest niezwykle czysta powierzchnia.

Po umyciu i wysuszeniu efekt obróbki koronowej praktycznie zanika, dlatego soczewki przechodzą przez drugi zespół RotoTEC-X w linii, który przywraca wysokie napięcie powierzchniowe przed pierwszym procesem powlekania. Trzeci zespół RotoTEC-X jest wymagany w dalszej części linii, jeśli soczewki mają otrzymać kolejną warstwę powłoki (np. twarda lub fotochromatyczna).

Zespół RotoTEC-X firmy Tantec jest dostępny jako jedno- lub dwupasmowy przenośnik z pierścieniami uszczelniającymi, który jest otwarty z przodu, aby ułatwiać dostęp i umożliwiać szybką wymianę niekończących się taśm transportowych. Wszystkie taśmy można wymienić w ciągu 3–5 minut bez konieczności demontażu jakichkolwiek części maszyny.

Firma Tantec jest pionierem w opracowywaniu urządzeń do obróbki powierzchni elementów z tworzyw sztucznych, takich jak soczewki okulistyczne. Naszym celem jest rozwiązywanie problemów związanych z przyczepnością dla przemysłu poprzez oferowanie unikalnej metody obróbki powierzchni, aby zapewnić bezpieczne i czyste środowisko na całym świecie.

Firma Tantec oferuje standardowe i niestandardowe urządzenia, które można zintegrować z procesem produkcyjnym i wbudować w nowe lub istniejące linie produkcyjne.

Medyczna

PLX-intro-plasticcard

Karty plastikowe

FoamTEC

Pianka i kartony

Motoryzacyjna

RotoTEC-small

Elektronika

CableTEC

Kable i rury

BottleTEC-corona-treater

Opakowania

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś