Poprawa jakości drukowania kart plastikowych dzięki obróbce plazmowej

Jeśli mają Państwo problemy z drukowaniem na różnych plastikowych kartach, takich jak wizytówki, karty biblioteczne, karty lojalnościowe lub inne karty, to dlatego, że są one wykonane z polimerów, które zasadniczo nie kleją się. Pracujemy nad odkryciem, dlaczego uzyskanie dobrej przyczepności druku może być tak trudne, a co ważniejsze, jak skutecznie i wydajnie rozwiązać ten problem.

Większość rodzajów kart z tworzyw sztucznych jest wykonana z PVC. „Nieklejący się” charakter PVC, różnych polimerów oraz mieszanek kompozytowych regularnie powoduje spływanie atramentów i brak przyczepności druku. Następnie, podczas drukowania na kartach plastikowych, wszystkie firmy powszechnie napotykają na problem z solidnym utrzymaniem nadruku i zapewnieniem solidnego pokrycia kart z tworzyw sztucznych.

Mając w zespole doświadczonych inżynierów, firma Tantec oferuje szeroki zakres usług, takich jak enkapsulacja, tworzenie kodów kreskowych, drukowanie UV, drukowanie DOD, czyszczenie powierzchni i wiele innych. Dzięki standardom usług, które przekraczają normy branżowe i najnowocześniejszym rozwiązaniom do plazmowej obróbki powierzchni, firma Tantec za każdym razem obiecuje zapewnienie przyczepności atramentu, nawet na liniach pracujących z dużą prędkością.

Osiągnięcie dobrej przyczepności podczas drukowania na kartach z tworzyw sztucznych

Karty są najczęściej wykonywane z PVC. Materiał ten charakteryzuje się niską energią powierzchniową, wynoszącą około 34-38 dyn/cm² (mN/m), co jest główną przyczyną słabej przyczepności podczas drukowania na kartach. Z reguły energia powierzchniowa materiału musi być wyższa niż napięcie powierzchniowe atramentu, aby można było osiągnąć dobrą przyczepność.

<Atrament ma zwykle stałe napięcie powierzchniowe i dlatego producenci regularnie muszą szukać sposobu, aby zwiększyć energię powierzchniową materiału, na który nanoszony jest nadruk. A zatem, aby poprawić utrzymanie nadruku, konieczne jest przeprowadzenie badań w celu określenia energii powierzchniowej materiału i napięcia powierzchniowego używanego atramentu. Wysoko wykwalifikowani inżynierowie, którzy pracują w firmie Tantec, radzą, aby do pomiarów energii powierzchniowej materiału używać miernika kąta zwilżania. Po zakończeniu rygorystycznych badań można określić idealną energię powierzchniową materiału w odniesieniu do ciśnienia powierzchniowego atramentu, aby zagwarantować przewidywalne i niezawodne poziomy aktywacji powierzchni.

W jaki sposób obróbka plazmowa poprawia jakość drukowania na kartach z tworzyw sztucznych?

Obróbka plazmowa to przyjazna dla środowiska, opłacalna, wydajna i wykonalna metoda aktywacji powierzchni, która stanowi idealne rozwiązanie do poprawy przyczepności, jeśli mowa o drukowaniu na kartach z tworzyw sztucznych. Mówiąc prościej, plazma, która jest silnie zjonizowanym gazem, może działać na wiele materiałów, począwszy od polimerów, ceramiki, metali, mieszanek kompozytów, aż do szkła. W momencie, gdy cząstki zostaną wystawione na działanie silnych czynników, elektrony występujące wokół rdzenia zaczną „bąbelkować i odrywać się”, a rosnąca temperatura spowoduje, że atomy będą zbyt gorące, aby nawet myśleć o pozostaniu w kręgu wokół rdzenia. Wolne rodniki i różne cząstki, które współistnieją wewnątrz bardzo dynamicznej plazmy, będą mogły teraz połączyć się z powierzchnią materiału, prowadząc do powstania dodatkowych grup polarnych. Ta zmiana spowoduje, że materiał będzie teraz miał stałą formę, doskonałą do nakładania atramentu, gwarantując świetne zwilżanie farb drukarskich i solidną jakość wiązania. Oprócz zwiększania wilgotności powierzchni, obróbka ta gwarantuje dobre rozprowadzenie atramentu i solidne wiązanie nadruku. Zapewnia ona także usuwanie zanieczyszczeń organicznych, dzięki czemu powierzchnia pozostaje czyściutka na skutek działania zapory złożonej z jonów. Sprawia to, że ta metoda obróbki sprawdza się doskonale w produkcji kart z tworzyw sztucznych, ponieważ po usunięciu naturalnych zanieczyszczeń z materiału można doskonale pokryć go atramentem lub nanieść na niego powłokę, uzyskując wspaniały efekt drukowania na kartach z tworzyw sztucznych.

Która technologia obróbki plazmowej jest dla Państwa najlepszym wyborem?

Technologia obróbki plazmą atmosferyczną sprawdza się doskonale w przypadku elitarnych potrzeb zgłaszanych przez branżę kart z tworzyw sztucznych. Nasza procedura, która zapewnia niezawodną powtarzalność i doskonale sprawdza się na liniach o dużej prędkości, pozwala obrabiać plazmowo nawet 30 000 kart na godzinę i naprawdę daje dostosować się do stosowanej przez Państwa procedury składania. W ramach najwyższej klasy usług firmy Tantec oferowana jest obróbka plazmą atmosferyczną, która jest opłacalna, wydajna i inteligentna, a oprócz tego wymaga o połowę mniej miejsca niż konwencjonalne systemy do obróbki plazmą atmosferyczną, pozwalając zaoszczędzić dużo użytecznej powierzchni.

Zadowoleni klienci

Firma Tantec poczuła wielką dumę, gdy przedsiębiorstwo VCT Brazil, jeden z przodujących na świecie producentów kart kredytowych, całkiem niedawno poczyniło kolejne inwestycje w układ firmy Tantec, złożony z systemu PlasmaTEC-X. Klienci są bardzo zadowoleni z tego układu. “Po zainstalowaniu rozwiązania firmy Tantec na naszej maszynie, nie mieliśmy żadnych problemów z drukowaniem na naszych kartach. Osiągnęliśmy jakość, którą chcieliśmy i zwiększyliśmy naszą produktywność w związku z dobrym działaniem sprzętu”, mówi José Alexandre, Kierownik Produkcji z firmy VCT Brazil.

Medyczna

PLX-intro-plasticcard

Karty plastikowe

FoamTEC

Pianka i kartony

Motoryzacyjna

RotoTEC-small

Elektronika

CableTEC

Kable i rury

BottleTEC-corona-treater

Opakowania

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś