SheetTec oznacza oszczędność czasu i pieniędzy podczas drukowania bezpośrednio na arkuszach PEHD

System obróbki koronowej firmy Tantec SheetTec wprowadzony na wiosnę 2021 r. okazał się dla słowackiej firmy Kodan Plast dużą zmianą. Firma Kodan Plast specjalizuje się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, w tym piłowaniu, frezowaniu i toczeniu dużych i małych elementów dla wielu rodzajów branż, w których świadomość jakości jest wysoka.

Jednym z klientów Kodan Plast jest duńska firma Goal Station. Goal Station sprzedaje i reklamuje szereg znanych, wielofunkcyjnych narzędzi szkoleniowych. Ich zaawansowany system do odbijania piłki nożnej wykorzystywany jest między innymi w wielu klubach piłkarskich.

System odbicia Goal Station jest wykonany z PEHD i używany w bardzo różnych warunków pogodowych i temperaturowych. Jednym z wymagań było to, aby druk na arkuszach PEHD nie blakł, nie zmniejszył się ani nie spadł. Innym obowiązkowym wymogiem było to, że piłki nie powinny negatywnie wpływać na jakość wydruku.

Tantec surface treatment before and after

Materiał PEHD charakteryzuje się niskim napięciem powierzchniowym, co powoduje słabą przyczepność np. druku. Istotne jest, aby powierzchnia części z tworzywa sztucznegobyła wstępnie obrobiona plazmowolub koronowo.

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań partner Jens Moller odkrył, że koronowa obróbka powierzchni firmy Tantec rozwiązuje ich problem z przyczepnością.

Tantec Goalstation SheetTEC

Jak zmienia się napięcie powierzchniowe

Obróbka powierzchniowa materiałów PEHD i innych materiałów bazujących na polimerach ma na celu zwiększenie zwilżalności powierzchni dzięki odprowadzeniu ładunku elektrycznego. Niskie napięcie powierzchniowe podłoża bazującego na polimerach prowadzi często do słabej adhezji farb, klejów i powłok.

W celu uzyskania optymalnej adhezji należy zwiększyć napięcie powierzchniowe podłoża do poziomu nieznacznie przewyższającego napięcie powierzchniowe nakładanego materiału. Obróbka koronowa skutkuje poprawą właściwości związanych z przyczepnością powierzchni.

Koronowa obróbka powierzchni to skuteczne rozwiązanie do obróbki, które jest zarówno opłacalne, przyjazne dla środowiska, jak i innowacyjne.

Po obróbce powierzchni arkusze PEHD mogą wiązać się ze specjalnie opracowanym tuszem dwuskładnikowym, którego całkowite utwardzenie następuje po 14 dniach.

Większa elastyczność

Na początku firma Kodan Plast szukała ręcznego rozwiązania do obróbki koronowej powierzchni swoich systemów odbicia. Następnie dowiedziała się, że SheetTec firmy Tantec jest niezwykle elastyczny i łatwo go dostosować tak, aby można było z niego korzystać w innych celach produkcyjnych.

Kluczowym czynnikiem, który miał wpływ na podjęcie przez nich decyzji na rzecz SheetTec była niezwykła elastyczność i łatwość w obsłudze urządzenia. Pomogły także porady udzielone przez Tantec:
– Firma Tantec udzieliła nam ogromnej pomocy przy analizie naszych produktów, udzieliła nam wielu praktycznych porad i zapewniła wsparcie podczas startu – wyjaśnia Jens Moller.

Elastyczność i zwrot z inwestycji

Dzięki tej inwestycji Kodan Plast jest obecnie w stanie produkować i drukować na wielu rodzajach tworzyw sztucznych. System Corona SheetTec był dla Kodana Plast dużą inwestycją.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego wyboru, ponieważ jesteśmy teraz w stanie zaoferować naszym klientom całościowy proces, w tym obróbkę tworzyw sztucznych i obróbkę powierzchni za pomocą SheetTec firmy Tantec. Możemy więc znacznie szybciej dostarczyć produkty klientom. I osiągnęliśmy szybki zwrot z inwestycji. – Jens Moller, Kodan Plast.

lars tantec

Prosimy zapytać naszego eksperta ds. technologii plazmowania i koronowania już dziś